A buddhizmus leképezése a világ tetején
2018. október 25-november 9.
Szervezett csoportos utazás
Az ismert India-specialista fotográfus szakmai vezetésével és terepi fotóoktatásával te is vizuális kincseket hozhatsz haza a még élő tibeti buddhizmus hazájából, Ladakhból. Csatlakozz kislétszámú fotótúra csoportunkhoz és három dolgot ígérünk:
Mesés képeket: szakavatott fotográfusaink aktív segítségével a világ tetején, a Csoma-járta Tibet fantasztikus díszletei és buddhista szerzetesei között fotózhatsz.
Adrenalint: átkelünk a Föld legmagasabb autózható hágóján, részesei leszünk egy buddhista kolostori fesztiválnak, kipróbáljuk a sós jakvajas teát és belekóstolunk a magashegyi trekkingezésbe is.
El fog állni a lélegzeted :)
A fotóstúrát mind szakmailag, mind logisztikailag Szabó Zoltán keletjáró fotóművész vezeti, aki húsz éve otthonosan mozog az indiai és tibeti kultúrában, a témában több díjnyertes könyve jelent meg, sajtófotó-díjas munkáit félszáz egyéni kiállításon mutatták be, illetve magazinok rendszeresen publikálják. Az utóbbi ladakhi fotóworkshopon készített képei időutazás az eltűnőben levő tibeti kultúrába.
FOTÓTÚRA KIS-TIBETBEN
IDŐPONT: 2018. október 25-november 9., 16 nap
TÚRAVEZETŐ: Szabó Zoltán világjáró fotográfus
RÉSZVÉTELI DÍJ: 499.000 Ft TELJES ELLÁTÁSSAL
Repülőjegy, vízum, biztosítások: kb. 270.000 Ft
Csoportlétszám: 14-18 fő
Szállás: 1-3 csillagos hotelben, kétágyas szobákban
Utazás módja: repülő, saját kisbusz
Szükséges szabadnapok: 10 nap
Jelentkezési határidő: MÁR CSAK EGY HELY VAN!
RÉSZLETES PROGRAM
1. nap Kiutazás repülővel Delhibe
Menetrendszerinti repülővel indulunk a Liszt Ferenc repülőtérről, átszállással másnap hajnalban érkezünk Delhibe.
2. nap Repülés a Himalája fölött, akklimatizáció Leh-ben
Még hajnalban elcsípjük a Delhi-Leh belföldi repülőjáratot, átevickélve a Himalája fő vonulatán Ladakh fővároskájában, Leh-ben (ejtsd: Lé) 3.500 méteres tengerszint feletti magasságon landolunk. Az akklimatizáció érdekében jobbára pihenünk, csak csellengünk egyet az óvárosban, hogy első napon se maradjunk képek nélkül. Közben szert teszünk némi ladakhira, ami a következő két hétben annál többet lendíthet a helyiekkel való kommunikációnkon. A mindenre jó dzsulé-t (jelentése: helló, viszlát, köszönöm, kérem) úton-útfélen fogjuk használni – a ladakhiak derűs, melegszívű, vendégszerető emberek.
3. nap Leh felfedezése, vörösvértestek bejáratása
Felkapaszkodunk az óvároska fölötti, elhagyott királyi palotához, ahonnan körpanoráma nyílik a Himalája fenséges hófödte vonulataira. Első tájképeink. Még följebb kapaszkodunk, hogy a Tsemo gompánál (Cemó kolostor) felköthessük saját imazászlónkat. (Meg a gatyánkat, hogy bírjuk két héten át szusszal.)
4. nap Zanszkár canyon, Chilling ötvösmesterei, szállás családoknál
Októberre megszelídülnek a ladakhi folyók, az Indus is türkizben pompázik. Tágas völgyében nyugat felé indulunk kisbuszunkkal. Nimmunál bevesszük magunkat a hegyekbe, hogy a Zanszkár folyó kanyonjában elképesztő sziklaformációk közt egészen Chillingig kanyargózzunk. A lélegzetelállító fekvésű falucskában őszi sárgásvörösbe öltözött, évszázados barackfák közt teszünk fotós sétákat, közben meglátogatjuk műhelyükben az egykor Nepálból ideköltözött ötvös mesteremberek utolsó három leszármazottját. Szállásunk gazdagon díszített, hagyományos ladakhi házakban lesz, ahol vendéglátó családajink főztjén keresztül belekóstolhatunk a ladakhi konyhába, amin egykor Csoma is élt. A vacsorát csanggal (szűretlen házi árpasör) öblögetjük.
5. nap Lekir kolostora
A Lekir gompa teraszosan szabdalt, fehérre meszelt épülettömbje már messziről világít a lefutó sziklagerincek szabdalta tájban, tövében sáfrány-arany színű, óriási Csamba (eljövendő Buddha) szobor tornyosul a környező árpaföldek fölé. A kolostor gazdagon díszített évszázados freskókkal és thangkákkal (tekercsfestmény), ez utóbbiakat egy-két mesterember helyben is készíti. A közeli Alchiban, Ladakh legöregebb kolostora melletti motelben éjszakázunk.
6. nap Könnyű trekking Temisgamba
Tízkilométeres trekkingünk Hemis Shukpachanból a 3570 méter magas Meptek-lán (hágó) át kapaszkodik, majd ereszkedik Temisgamba. Csak fotósfelszerelést viszünk magunkkal, csomagjaink (és akik a túrát kihagyják) kisbusszal kerülővel érkeznek. Temisgam Y-alakú völgyben fekvő, laza szövésű faluegyüttes, gyalogtúránk második fele ezen vezet keresztül. Szállásunk ismét Alchiban lesz.
7. nap Okt 8. Alchi belülről, a festői Lamayuru
Délelőtt a buddhizmussal és annak történetével ismerkedünk, végigjárjuk Alchi ezeréves épületeit. Ebéd után folytatjuk utunkat az Indus völgyében. Ladakh legfestőibb gompája egy homokkő meredélyre épült, páratlan fekvéséből adódóan békaperspektívából és madártávlatból is körbefotózható. Csortenjeit (sztúpa) szigorúan jobbkéz felől körbejárva megpörgethetjük az imamalmokat. A kolostor alatti meszelt falú parasztházak közt jakkal és dzóval (jak és marha keresztezése) is találkozhatunk.
8. nap Novíciusok szertartása, tájképezés a Moonlandnél, Rizong gonpa
Hajnalban tanúi lehetünk a növendékek szertartásának. Visszafelé Lehbe a régi, látványos panoráma úton kanyargunk, két helyen is megállunk. A Moonlandnek keresztelt homokkő-tenger Lamayuru határában “hullámzik”, szokatlan formáival a tájképezők kedvence. A Rizong gompa fekvése egyedülálló Ladakhban, egy zsákutca-völgy végi kőfolyáson kapaszkodik a hegybe. Ha a kolostorban kifotóztuk magunkat, búcsúfrizbizés a novíciusokkal.
9. nap Pihenő Leh-ben
Végre nem kell korán kelni, feltölthetjük testi és lelki akkumlátorainkat, míves tibeti kézművestermékekre alkudhatunk a bazárban, ékszerszép fotóalbumokkal szemezhetünk a könyvesboltban. Este vetítős képértékelést tartunk.
10. nap Khardung-la, csésze tea a világ tetején
A Nubra-völgy felé, északnak indulunk, kisbuszunkkkal megmásszuk a Föld legmagasabb autózható hágóját. Az állandóan zord klímájú Khardung-lán 5600 méteren fogunk teázni, a kötelező képek után leereszkedünk a Nubra folyó tágas völgyébe, de útközben legelő jakokra vadászunk. A pakisztáni és kínai határ közelsége miatt a térség India legelzártabb zuga, az utazók számára csak néhány település látogatható, ennek ellenére Nubra lélegzetelállító léptékeivel, kietlen hegyóriásaival, homokdűnéivel, oázisfalvaival és Diskit sasfészekszerű kolostorával a tájképezés paradicsoma. Diskitbe délután érünk, ahol a falu fölött magasodó gompában már javában folynak az egyházi ünnepségek előkészületei.
11. nap Tájképezés a Nubra völgyben, vissza Leh-be
Délelőtt a szomszédos Hunder szaharaszerű homokdűnéinél fotózunk, kis szerencsével félvad baktriai (kétpúpú) tevékkel is összefuthatunk. A nap hátralevé részét a Leh-be való visszatérésre szánjuk.
12. nap Indus-völgyi kolostorok: Shey, Chemrey, Stakna
Leh-től egyórás buszozásra magasodnak az Indus-völgy legszebb fekvésű buddhista kolostorai. Shey mellett a sajátos hangulatú sztúpatemetőben a reggeli fényekben kezdünk. Ebéd után meglátogatjuk Chemreyt, a napot tájképezéssel zárjuk az elképesztő fekvésű Stakna gompánál.
13. nap Indus-völgyi kolostorok: hajnali púdzsa Thikseben, Hemis
Ladakh legnagyobb és legnépesebb kolostora a thiksei, közel száz szerzetes (hatévestől az aggastyánig) otthona. Napkeltekor a gompa tetőteraszán megszólaltatják a gyülekezésre hívó kagylókürtöket. A dukangban (szertartásterem) szem- és fültanúi lehetünk a hajnali budddhista púdzsának – torokének, cintányérok, koponyadobok, csontfurulyák. A kolostor belsejében aranyszínre festett, kétemeletnyi Buddha szobor magasodik. Délután Hemisben őrződémont, világőröket, meditatív mani ringmot (imakőfal) fotózunk. Leh-ben kiadós búcsúvacsorával zárjuk az élménydús két hetet.
14. nap Leh-Delhi, dzsulé Ladakh!
A reggeli járattal Delhibe repülünk. Délután az utolsó százrúpiások ajándékba fektetése a bazárban, lázas csomagolás, éjjel indulunk az Indira Gandhi nemzetközi repülőtérre.
15. nap Delhi-Budapest
Délelőtti érkezés Budapestre: édes otthon! – honvágy Ladakhba.
FONTOS: Amellett, hogy minden erőfeszítést megteszünk, hogy a fenti tervet tartsuk, szeretnénk, ha tisztában lennétek azzal, hogy ez a fotós túra egy elzárt, magashegyi régióban (3.000-5.600 m tengerszint feletti magasságban) zajlik. Az esetleges extrém időjárási és útviszonyok a helyi gépjárműparkkal fűszerezve átírhatják az eredeti menetrendet, de a túravezetők a lehetőségeikhez képest mindent elkövetnek, hogy ez a legkisebb kellemetlenséggel járjon. Az útiterv tehát hozzávetőleges.
TUDNIVALÓK
MITŐL FOTÓTÚRA?
Az utat kifejezetten úgy állítottuk össze, hogy témáinkhoz a legjobb időben és fényekre érkezzünk. Ez olykor kényelmetlenséggel jár (korai kelés, étkezés kimaradása), ezért túráinkat kifejezetten profi fotósoknak, fejlődni vágyó hobbifotósoknak ajánljuk, illetve azoknak, akik ugyan először fognak kezükbe tükörreflexes gépet, ám nyitottak a tanulásra. (Legutóbb pont egy ilyen lányról derült ki, hogy istenadta tehetség!) Hogy kéznél legyen a segítségünk, többnyire csoportban fotózunk, de saját képek érdekében ösztönözzük az egyéni fölfedezést is. Több fotós útitársunk is érett, kerek anyaggal érkezett haza – képeik, kiállításaik azóta járják az országot.
Az utazás előtt és után felkészítő és képfeldolgozást segítő műhelygyakorlatot tartunk, a kéthetes út során pedig igyekszünk tudásunk javát átadni: hogyan válassz témát, kerülj helyzetbe, kommunikálj, melyik objektívet használd, mi az ütős fotóesszé titka. Minden résztvevővel a saját technikai szintjéhez képest és igényei szerint foglalkozunk.
TÚRA NEHÉZSÉGE
Extrém nehéz. Úticéljaink 3000-3500 méteres magasságon fekszenek, a Khardung-hágón néhány óra erejéig egészen 5600-ig merészkedünk, így elengedhetetlen az első napokban Lehben az akklimatizáció. A félnapos trekkingünk fakultatív és habár mindenhova autóbuszon jutunk el, az extrém viszonyok miatt csak azok jelentkezését várjuk, akik kifogástalan fizikai és pszichikai kondícióban vannak. Mivel India távolról sem skandináv mintaállam (ezért szeretjük), nem árt, ha túrarésztvevőink jó adag nyitottsággal, rugalmassággal és humorérzékkel megáldottak.
FÖLDRAJZI FEKVÉS
Ladakh India észak-nyugati szegletében, a Himalája fővonulata mögött bújik meg nagyjából magyarországnyi területen. Tibeti neve beszédes, jelentése “ország a hágók alatt”, de a Holdbéli táj is találó, hiszen földrajzi értelemben magashegyi sivatag. A Himalája ugyanis sorompóként állja útját a délről esőt szállító monszúnfelhőknek, vegetáció is csak ott található, ahova a messzi gleccserek olvadékvizét a ladakhiak évszázadok keserves munkájával eljuttatják.
A hegyvonulatok léptéke és formagazdagsága lebilincseli a szemlélőt, erről Baktay Ervin így ír: “A magas hegyvidékek arca mindenütt ezer kifejezést ölt, de nem ismerek még egy hegyi tájat, amely oly meglepő, váratlan arcjátékkal, annyi felséges vonással s annyi eszelős fintorral venné körül az álmélkodó vándort, mint Nyugati Tibet”. Lehbe 3500 méterre érkezünk és két napos akklimatizáció után jobbára 3000 méter magasan mozgunk, majd az út második felében a Khardung-hágón egészen 5600-ig emelkedünk.
IDŐJÁRÁS
Jóllehet az október akár havazással is meglepheti az utazót, Leh átlagosan évi 300 felhőtlen nappal büszkélkedhet. A hőérzetet nagyban befolyásolja az erős napsütés, az Indus-völgyében (3000-3500 m) napközben 10-20 fokra, éjszakánként 0-10 fokra számíthatunk. A Khardung-lán (5600 m) ősz derekán még napközben is zordak (-10 fok, viharos szél) lehetnek a viszonyok. Október végén a fák levelei még zöldek, alacsonyabb régióban sárgulóban.
KULTÚRA
Ladakh igazi varázsa, egyben rejtélye, hogy e rideg, barátságtalan környezetben – szinte ásványi tájban -, hogy kristályosodhatott ki az emberi kultúra egyik esszenciája, a tibeti buddhizmus; mi az, ami a ladakhiakat korunkban is derűs, melegszívű emberekké formálja. Nyugati világunk a környezettudatosság terén is leckét vehetne a figyelemet érdemlően egyensúlyban levő, hagyományos ladakhi társadalomtól: míg a ladakhiak többsége pénztelen, vályogtéglából épített parasztházuk tágas és kényelmes, önellátóak tüzelőanyagból, tejtermékből, organikus zöldségből és árpából, amiből a campát (pörkölt árpaliszt) és a csangot (árpasör) készítik. Az önellátásra való berendezkedés már csak azért is figyelemre méltó eredmény, mert megművelhető földterületből kevés van, a termőidőszak igen rövid és magashegyi sivatagról lévén szó, a gleccserek kincset érő olvadékvizét csak fáradságos csatornaépítéssel (és állandó karbantartással) tudják a földekre vezetni.
Ladakh mindemellett évezredre visszanyúló vallási és kulturális örökségen osztozik Tibettel. Ma sokkal inkább őrzi buddhista hagyományait, mint maga Tibet, ahol a kínai megszállás fél évszázada kíméletlen pusztítást végzett.
VÍZUM, BIZTOSÍTÁS
A vízumintézést mi vállaljuk. Csoportunk indulás előtt egy hónappal a fotós felkészítésen találkozik először, ekkor adjátok át a kitöltött és aláírt vízumigénylőt és az útlevelet.
Repjegylemondási biztosítás (megötésével és orvosi igazolással a repjegy árának 80%-át, utasbiztosítással kombinálva pedig 100%-át fedezi) és utasbiztosítás (poggyász, baleset, betegség) hiányában nem tudsz résztvenni a fotótúránkon, ezeket bejáratott biztosítónknál tudod megkötni.
OLTÁSOK, GYÓGYSZEREK
Kötelező oltás nincs az Indiába utazóknak. Legfontosabb, hogy az immunrendszered idejében erősítsd: legkésőbb egy hónappal indulásod előtt kezdj egy intenzív vitamikúrát, fogyassz rengeteg nyers ételt, salátát, zöldséget és gyümölcsöt. Lehben a legtöbb gyógyszer beszerezhető, de jó ha van nálad fertőtlenítő, láz- és fájdalomcsillapító. A higiéniai körülmények jobbak, mint bárhol Indiában, hasmenés nem szokott előfordulni.
TELJES ELLÁTÁS – ÉRTSD SZÓ SZERINT!
Hátradőlhetsz: nincsenek további és rejtett költségek. A teljes ellátás nálunk tényleg teljes ellátást jelent, tehát akár üres zsebbel is felülhetsz a repülőre. A részvételi díj tartalmazza a fotóoktatást, túravezetést, helyi idegenvezetést, szállást, étkezést (reggeli, ebéd, vacsora, nasi, frissítők), illetve a reptéri transzfereket, Ladakhon belüli közlekedést, különleges engedélyeket, belépőjegyeket.
A részvételi díj az euró árfolyamához igazodik, ezért indulás előtt jelentős ingadozás esetén korrigáljuk. A részvételi díj a következőket NEM tartalmazza: nemzetközi és belföldi repülőjegy és illetékük, vízumdíj, utas- és repjegylemondási biztosítás, extra szolgáltatások (mosoda, internet, alkoholfogyasztás), alkalmi baksisok fotózásért.
FELSZERELÉS, ÖLTÖZKÖDÉS
Szívesen segítünk abban, hogy felkészültségedhez és igényedhez mérten optimális fotós felszereléssel vágj neki a világ tetejének. Ha vázzal, optikával vagy memóriakártyával erősítenél, van kedvező beszerzési forrásunk, illetve a használt cuccaidat a levelezőlistáinkon meghirdetheted. Fotós hátizsákkal és oldaltáskával is jöhetsz és érdemes laptopot vagy más háttértárat hoznod magaddal.
Meleg hálózsák mellett készülj meleg ruhával is, de könnyű bakancs elegendő, nincs szükség hegymászófelszerelésre. Hogy Ladakhban semmilyen fontos vagy apró-cseprő dolgot se nélkülözz, a pakoláshoz közreadjuk negyedszázada csiszolt útilistánkat.
LÉTSZÁM
A csoportlétszám korlátozott, 10-14 fő, ezért érdemes a helyed mielőbb biztosítanod. Ha későn jelentkezel, a repjegy ára is jelentősen emelkedhet. A jelentkezéssel egyidejüleg felkerülsz a csoport belső levelezőistájára, amin keresztül időben értesítünk az aktuális tennivalókról és felkészítő cikksorozatunkhoz is hozzájuthatsz. Hogy milyen a túránk belülről és hogy tucatnyi fotóst két hét Ladakh hogyan kovácsolhat tartós közösséggé, abból werk fotóink sokat elárulhatnak.
UTAZÁS
Budapestről menetrendszerű nemzetközi repülőjárattal, Delhi-Leh belföldi repülőjárattal, Ladakhban pedig saját kisbusszal.
SZÁLLÁS
Utunk állomásain kerüljük a pompát, de gondosan kiválasztott 1-3 csillagos szállásaink mindig a résztvevők elégedettségét szolgálják. Lehben, ahonnan csillagtúraszerűen látogatjuk úticéljainkat fűtött, melegvizes hotelben szállunk meg, máshol a meleget az erős napsugárzást leleményesen hasznosító ladakhi építészet biztosítja. Szállásaink kétágyas szobák lesznek, egy éjszaka falusi magánháznál, vendégszobák matracain, hálózsákban alszunk.
ÉTKEZÉS
Vegetáriánusokra és húsevőkre is gondolunk, célunk, hogy ételeinken keresztül a tradicionális tibeti, ill. indiai konyhát is megismerjük. Előbbiből megkóstoljuk a thukpát (vastag, csipetkés leves), a szkjut (laktató zöldséges tésztaleves) és a momót (húsos/zöldséges tésztabatyu). Gyomrunk kímélése érdekében európai ételeket (levesek, pizza, sültkrumpli) is fogyasztunk. A házi készítésű italokból frissítőnek a házi homoktövislevet, koccintáshoz a csangot (szűretlen árpasör) ajánljuk.
PÉNZ, BANK
India pénzneme az indiai rúpia (INR), ami kb. 4 HUF-nak felel meg. Habár Lehben bankkártyát is használhatsz (az automaták Visa-t és MasterCard-ot is elfogadnak), a dollár vagy euró készpénzt javasoljuk. A teljes ellátásnak köszönhetően költőpénzre nemigen lesz szükséged, csak ha ajándékot vásárolsz.
ÁRAM, KOMMUNIKÁCIÓ
Indiában szintén 220 Volt az elektromos feszültség, így a hazai készülékeidhez nem kell átalakító. A konnektorok formája kicsit más, mint itthon, de nem okoz problémát a használatuk. A falusi vendégház kivételével mindenhol tudjuk tölteni az akksikat, kütyüket. Hozz olyan elosztót magaddal (szobánként egy elég), ami megvédi a töltőd a feszültségingadozástól, védelem nélkül tízből egy töltő kifekszik Indiában.
A magyar SIM-kártyák Ladakhban NEM működnek, így mobiltelefonod csak Delhiben tudod használni. Lesz nálunk egy helyi mobil, ami sűrgős esetben otthonról hívható, de nyilvános telefonokról kb. 50 Ft-os percdíjakkal időnként haza is telefonálhatsz. Wifi a lehi hotelünkben (általában) lesz, még skypolni is lehet.
További tudnivalók a www.kincseskamera.hu oldalon!